• 09125724840
  • 021-33255925
  • تهران

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

کرگیری چیست؟

از موارد مهم استفاده از كرگيري سوراخ کاری با دریل مغزه گیر بتن (Core Drilling Machines)، ايجاد سوراخ در بتن در هر قطر و ضخامت براي عبور كابل هاي برق، لوله هاي آب و گاز، تأسيسات ساختماني و… مي باشد.

كرگيري جهت ايجاد سوراخ هاي دايره اي در بتن مسلح، پيش ساخته، آسفالت، آجر، بلوك سيماني، مصالح ساختي استفاده مي شود. همچنين مي توان در مناطق و مكان هايي كه قابل دسترسي جهت استفاده از تجهيزات ديگر برش بتن نمي باشد، با استفاده از ايجاد كرهاي پيوسته اشكال مد نظر را ايجاد نمود.اين امكان نیز وجود دارد كه در كف خيابان، پياده رو، ديوار ها، سقف، كف ساختمان ها و حتي بر روي سطوح لغزنده عمليات سوراخ كاري انجام گردد.

دستگاه کرگیری: یک ابزار قدرتند جهت برش و مغزه گیری در مصالح از جنس های مختلفی از نظیر بتن ، آسفالت ، سنگ ، آجر ، کاشی و دیگر مواد جامد می باشد. این دستگاه از اندازه های مختلفی از کوچک که میتوان آن را بسادگی توسط شخص حمل کرد و یا به بزرگی که آنرا با ماشین آلات مخصوص راهسازی حمل میشود.

دستگاه کرگیری با توجه به جنس مته ها و نیز جنس مصالح در حین کار اصطکاک و در نهایت گرمای قابل توجهی تولید میکند که این نیز باید به روشهای مختلفی مهار گردد. در صورت عدم مهار گرمای ناشی از اصطکاک الماسها با مصالح طول عمر مته کم شده و به موتور محرک نیز فشار می آید. در موارد مثل کرگیری بتن معمولا از اب استفاده میشود که ضمن حنک کاری مته از گرد و خاک تولید شده نیز جلوگیری میکند.

کاربرد دستگاه کرگیری بتن کرگیر یا همان مغزه گیر معمولا برای نمونه برداری و یا کاشت آرماتور ویا بولت در بتن سفت شده میباشد. عموما زمانی از کرگیری استفاده میشود که دستگاه نظارتی در قبول بتن کار شده در سازه با پیمانکار به مشکل خورده است

روش کار با دستگاه کرگیری:

۱- پین مته : چک کردن پین اتصال بین مته و دستگاه که بخوبی سر جایش نشسته باشد.

۲- بدنه مته : بررسی بدنه فولادی مته که عاری از هرگونه ترک باشد. در صورت وجود ترک در هنگام خستگی ناشی از فشار ممکن است به یک شکست فاجعه بار ختم شود.

۳-رنگ الماس ها : کنترل تغییر رنگ لبه الماهای مته که نشان میدهد مته بسیار داغ کار کرده و مواد خنک کننده بقدر کافی مته را خنک نکرده است. گرم شدن بیش از حد مته های دستگاه کرگیری منجر به از دست دادن تنش هسته و یا افزایش احتمال نارسایی تیغه میشود.

۴- عرض الماس ها : چک کنید که عرض الماسه های فولاد با هم برابر است تا جلوگیری از سایش اضافه گردد.

۵- جهت فلش : جهت فلش مته را چک کنید که با جهت چرخش شفت اصلی همگرا (در یک جهت) باشد. معمولا جهت چرخش دستگاه پاد ساعتگرد (مخاف گردش عقربه های ساعت) میباشد.

۶- سلامت الماسها : الماسها یا لبه مته را بخوبی چک کنید تا ترک یا شکستگی نداشته باشد. اگر در قسمتهای مختلف شکستگی باشد و فشار کار به قسمتهای دیگر وارد شد این نیز منجر به خطراتی هم به دستگاه اصلی و هم اپراتور میشود.

۷- مواد خنک کننده : عامل های خنک کننده مته را کنترل کنید که ایا با جنس مصالحی که رد حال کار هستند سازگاری دارند یا نه…که به مصالح یا تیغه صدمه نزند.

۸- سرعت مجاز : سرعت گردش موتور با توجه به نوع مته انتخاب شود که معمولا سرعت کاری مجاز بروی مته حک شده است. که در صورت بالاتر بودن سرعت مجاز ،به عملکرد ضعیف و عمر کم مته منجر میشود.

انتخاب بهترین مته کرگیری :

 انتخاب یک الماس مناسب جهت کرگیری یکی از مهمترین جنبه های انجام برش یا کرگیری میباشد. به غیر از جنبه های اساسی مثل اندازه قطر و عمق و … جنس الماس و نوع آن در کیفیت برش رابطه مستقیم دارد. انتخاب نوع الماس مته کرگیری مناسب با توجه به جنس مصالح: به عنوان مثال در بعضی از بتن ها آرماتور بکار رفته و در برخی از آنها آرماتور نمیباشد. یا بعضی از بتن ها از سنگدانه های تشکیل شده و بعضی از سنگ های خرد شده و یا زمین گیرش بتن از دیگری طولانی تر بوده و در نتیجه سختی بالاتری داشته است.

در این راستا گروه مقاوم سازان پایتخت در جهت مشاوره رایگان در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد.

کرگیری چیست؟
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
کاشت بولت در بتن چگونه است؟و چه کاربردی دارد؟

کاشت بولت در بتن چگونه است؟و چه کاربردی دارد؟

روش اجرای کاشت بولت بسیار حساس و دقیق است که بعد از اجرا باید نصب پلیت انجام گردد.
برای تمیز کردن سوراخ باید از دستگاه‌های دمنده‌های هوای فشرده استفاده کرد. وقتی عمق حفره از 250 میلی‌متر بیشتر باشد استفاده از برس فلزی الزامی است.