نحوه انجام برش بتن با دستگاه کرگیری ✔️

نحوه انجام برش بتن با دستگاه کرگیری | مقاوم سازان پایتخت

 

 

برش بتن با دستگاه کرگیری، سوراخکاری با دریل مغزه گیر بتن در بتن مسلح با ضخامت و اندازه‌های متفاوت می‌باشد. که به دلیل استفاده از مته مغزه گیر با سگمنت‌های الماسه قادر به برش بتن همراه با میلگرد می‌باشد. برش بتن با دستگاه کرگیری یک ابزار قدرتمند جهت برش و مغزه گیری در مصالح از جنس‌های متفاوت می‌باشد که می‌تواند سوراخ‌های دایره‌ای در بتن مسلح، پیش ساخته، آسفالت، آجر، بلوک سیمانی، مصالح ساختمانی ایجاد نماید.
با بکارگیری نیروهای فنی و متخصص در زمینه برش بتن به وسیله برش بتن با دستگاه کرگیری، سیم برش و کاتر آمادگی برش بتن با دستگاه کرگیری در عمق و ضخامت‌های بالا را دارد.
یکی از دستگاه‌هایی که برای برش و مغزه گیری از مصالح استفاده می‌شود، دستگاه کرگیری است. با استفاده از برش بتن با دستگاه کرگیری می‌توان انواع بتن، آسفالت، سنگ، آجر، کاشی و سایر مصالح را برش زد.
در این مقاله از وبسایت مقاوم سازان پایتخت قصد داریم شما را با نحوه انجام برش بتن با دستگاه کرگیری آشنا سازیم.

 

لطفا برای مطالعه مطلب ذیل، چند دقیقه ای با ما همراه باشید.

 

دستگاه کرگیری چیست؟

 

دستگاه کرگیری ابزاری قدرتمند و تخصصی برای مغزه گیری یا دریل، نمونه‌ گیری از مصالح سختی مانند بتن، آسفالت، مصالح ساختمانی و … است که در اندازه‌های مختلف وجود دارد.
از این دستگاه برای اطمینان از کیفیت مصالح نمونه‌ گیری کرده و روی آن آزمایش انجام می‌پذیرد.
تیغه مته کرگیر از جنس الماس است که به راحتی مواد سفت و محکم را برش می‌دهد.
دستگاه کرگیری بتن بدون لرزش با بهره گیری از پایه مقاوم، ساخته شده از آلومینیوم متالایز شده است. کرگیر‌ها در انواع سایزها، سرعت و قدرت موتور مختلف موجود هستند.

 

نحوه انجام برش بتن با دستگاه کرگیری چگونه است؟

 

دستگاه کرگیری می‌تواند به صورت دستی، پایدار و متحرک باشد. در نوع پایه دار، دستگاه روی پایه با قابلیت تغییر زاویه مغزه گیری سوار شده و به کمک رول بولت تثبیت می‌گردد.
در دریل کرگیری متحرک و دستی به این صورت عمل می‌شود که دستگاه توسط اپراتور در محل کرگیری نگه داشته می‌شود. از این نوع دریل مغزه گیری برای کارهای سبک‌تر استفاده می‌شود.
دریل‌های مدرن دارای عملکرد خودکار هستند و به راحتی با نصب آنها در بخش مورد نظر، خودشان به صورت خودکار به کرگیری بتن می‌پردازند.
همچنین قطر استوانه‌ای که با دستگاه مغزه گیری از بتن جدا شده است، قابل تغییر است. یعنی دستگاه دارای چند نوع مته با قطرهای متفاوت می‌باشد.
مته کرگیری از مهمترین اجزای این دستگاه محسوب می‌شود که در قطرهای مختلف وجود دارد. به طور معمول مته‌های مغزه گیری دارای سه بخش هستند که عبارتند از شفت، لوله استوانه‌ای و سگمنت.
شفت برای متصل کردن مته به موتور استفاده می‌شود. لوله استوانه‌ای نیز در سایزهای مختلف بر مبنای اینچ قابل استفاده هستند. مهمترین بخش مته، سگمنت یا نوک مته است که در تماس مستقیم با محل برش، مقاومت قابل توجهی دارد و عملیات مغزه گیری را انجام می‌دهند.
از آنجایی که الماس یکی از سخت‌ترین موادی است که می‌تواند بتن را برش دهد، در دستگاه کرگیری از الماس به عنوان مته برای برش دادن بتن استفاده می‌شود.

نحوه انجام برش بتن با دستگاه کرگیری | مقاوم سازان پایتخت

 

مزایای کرگیری بتن

 

در ادامه به برخی ویژگی‌ کرگیری بتن می‌پردازیم که شامل موارد زیر می‌شود:

  1. ایجاد سوراخ در بتن در قطر و ضخامت‌های دلخواه
  2. قابل استفاده در مکان‌هایی که امکان استفاده از تجهیزات دیگر برش بتن وجود ندارد
  3. قابل استفاده در کف خیابان، پیاده رو، دیوار، سقف و کف ساختمان‌ها
  4. انجام عملیات سوراخ‌ کاری بر روی سطح لغزنده
  5. ایجاد سوراخ‌های دایره‌ای در بتن مسلح، پیش ساخته، آسفالت، آجر و بلوک سیمانی

 

نکات مهم در کرگیری بتن

 

در هنگام کرگیری بتن، باید نکات مهمی را رعایت شود تا عملیات به درستی انجام و ایمنی حفظ شود. در ادامه نکات کلیدی در نحوه انجام برش بتن با دستگاه کرگیری را شرح می‌دهیم:

 

تجهیزات ایمنی

 

همواره از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید. تجهیزاتی از جمله عینک ایمنی، دستکش‌های محافظ، کاپشن یا لباس محافظ، کفش‌های ایمنی با زیره مقاوم. همچنین، در صورت نیاز از کلاه و ماسک گرد و غبار نیز استفاده کنید.

 

مورد بررسی قرار دادن ویژگی‌های بتن

 

پیش از شروع به کار، ویژگی‌های بتن را مورد بررسی قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که بتن مناسب برای مغزه‌ گیری است و تا حد امکان اطلاعات مربوط به مقاومت و تراکم بتن را داشته باشید.

 

مطالعه نقشه‌ها و مختصر مطالعه

 

بطور مختصر به نقشه‌ها و طرح‌های مرتبط با کرگیری بتن نگاهی بیندازید. این کمک می‌کند تا بهتر درک کنید که کجا باید مغزه را نصب کنید.

 

انتخاب مغزه مناسب

 

مغزه‌های بتنی را با اندازه و نوع مناسبی برای پروژه خود انتخاب کنید. مطمئن شوید که مغزه‌ها تمیز و سالم هستند.

 

موقعیت دقیق مغزه‌گیری

 

موقعیت دقیق مغزه‌گیری را با دقت مشخص کنید. از ابزارهای دقیق مانند سطح‌ کش و میخ‌ نگاری برای انجام این کار استفاده کنید.

 

استفاده از ابزار مناسب

 

از ابزار و ماشین‌ آلات مناسبی برای مغزه‌ گیری بتن استفاده کنید. این شامل دستگاه‌های میخ‌ گیری و ماشین‌های نصب میخ می‌شود.

 

کنترل ژولان

 

اطمینان حاصل کنید که مغزه به عمق مناسبی و با توجه به نیازهای سازه، نصب می‌شود. کنترل ژولان و عمق مغزه‌ گیری بسیار حائز اهمیت است.

 

بازدید مرتب از اتصالات

 

در طول عملیات مغزه‌ گیری، بازدید مرتبی از اتصالات مغزه با بتن را انجام دهید تا از سالم بودن و استحکام آنها مطمئن شوید.

 

نکات مهم در کرگیری بتن | مقاوم سازان پایتخت

 

 

روش های کرگیری دیوار

 

با استفاده از روش‌های گوناگونی کرگیری دیوارها صورت می‌پذیرد که انتخاب هر کدام از این روش‌ها با توجه به شرایط ساختمان و ابزار موجود انجام می‌گردد.

 

کرگیری ستون

 

کرگیری ستون‌ها در واقع فرایندی است که در طی آن یک حفره یا شکل استوانه‌ای را از ستون بتنی جدا می‌کنند.
این کار بدان جهت انجام می‌شود که افراد بتوانند بتن ستون را آزمایش کرده و پارامترهای مهم آن را محاسبه کنند. در واقع کرگیری این بخش به این خاطر انجام می‌شود که مهندسین از مقاومت ستون‌ها اطمینان خاطر داشته باشند. یا در صورت لزوم نسبت به تقویت و ترمیم آنها اقدام کنند.
ابتدا محل کرگیری، قدرت و اندازه مته را مشخص می‌کنند. سپس پایه‌های دستگاه کرگیر را با اتصال به زمین یا سنگ‌های مجاور محکم می‌سازد. بعد از اطمینان از استحکام پایه‌ها دستگاه روشن شده و عملیات کرگیری ستون شروع می‌شود.
پس از کرگیری بخشی از ستون به همراه مته از خود ستون جدا می‌شود و می‌توان بر روی آن آزمایش انجام داد.

 

کرگیری سقف

 

مغزه گیری سقف به عملیاتی گفته می‌شود که در طی آن، قسمتی از سقف برای عبور تاسیسات یا نمونه برداری از مصالح آن، جدا می‌شود. مغزه گیری سقف توسط دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود.
به طور کلی می‌توان گفت فرایند کرگیری به منظور ایجاد حفره در بتن، در قطر و ضخامت دلخواه، انجام می‌شود. کرگیری سقف نیز برای عبور کابل‌های برق و تأسیسات ساختمانی انجام می‌شود.

 

یک پیشنهاد ویژه به سروران ارجمند

 

در این مقاله با نحوه انجام برش بتن با دستگاه کرگیری آشنا شدیم. این دستگاه ابزاری کاربردی و ضروری است که با مزایای متعددی که دارد، می‌تواند به بهبود کیفیت و سرعت پروژه‌های عمرانی و صنعتی کمک کند.
مجموعه مقاوم سازان با سالها تجربه و سوابق درخشان در این زمینه خدمات برش بتن با دستگاه کرگیری را همراه با جدیدترین دستگاه‌ها توسط پیمانکاران مجرب و توانمند عرضه می‌کند.
شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره از کارشناسان مجموعه ما با شماره تماس‌های درج شده در بخش ذیل تماس حاصل فرمائید.

 

راه های ارتباطی با مجموعه مقاوم سازان پایتخت

 

 ۰۹۱۲۵۷۲۴۸۴۰

 ۰۲۱-۳۳۲۵۵۹۲۵

 

 تهران – میدان شهدا – پشت اداره برق – کوچه شفیعی – بن بست پوریان – پلاک ۱۳

 

۵/۵ - (۳ امتیاز)
نحوه انجام برش بتن با دستگاه کرگیری ✔️
برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.